استفاده از اسفناج برای کشف بمب و مین!

spinage

استفاده از سگ‌های کاشف بمب را فراموش کنید. گیاه اسفناج با مکانیزمی خاص امکان شناسایی مواد منفجره را دارد. در ادامه با دیجی‌کالا مگ باشید تا چگونگی روند آشنا شوید.

گروهی از دانشمندان توانسته‌اند با کمک حسگرهایی خاص که در برگ‌های گیاه اسفناج تعبیه شده، مواد منفجره را کشف کنند. در این سیستم امکان ارسال اخطار از طریق ایمیل نیز وجود دارد.

این فرایند به واسطه تمایل جذب مواد شیمیایی در ریشه‌ی گیاه اسفناج اتفاق می‌افتد.

این تحقیقات بر پایه بخشی از حوزه نانوبیونیک گیاهی انجام شده که در آن با کمک نانومتریال‌ها، قابلیت‌های خاص به گیاهان اضافه می‌شود. در نتیجه تحقیقات دانشگاه ام‌آی‌تی که در ژورنال Nature Materials منتشر شده، این سنسورها در بخشی از برگ اسفناج تعبیه شده که عمل فتوسنتز در آن انجام می‌شود. این سنسورها می‌توانند اخطارهای گیاه -نسبت به وجود مواد و ترکیبات شیمیایی مثل ترکیبات نیتروماتیک را که در بمب‌ها و مین‌ها وجود دارند- را شناسایی کنند.

این فرایند به واسطه تمایل جذب مواد شیمیایی در ریشه‌ی گیاه اسفناج اتفاق می‌افتد. در حالت عادی اگر ریشه‌ی گیاه مواد شیمیایی را در آب‌های زیرزمینی شناسایی کند اقدام به جذب آن‌ها می‌کند و رساندن مواد به برگ گیاه حدود ده دقیقه طول می‌کشد.

اما سنسورهای مصنوعی که در برگ گیاه قرار می‌گیرند، امکان شناسایی را تسهیل می‌کنند. وضعیت برگ‌ها در این روش با کمک یک دوربین مادون‌قرمز تحت نظر قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده‌ی وضعیت غیرعادی، سیستم امکان ارسال خودکار اخطار، از طریق ایمیل را دارد. به گفته‌ی محققان این تکنیک می‌تواند برای هر گیاهی پیاده شود.

پیش‌بینی می‌شود در آینده امکان آموزش گیاه برای اخطارهای برنامه‌ریزی شده در خصوص مواردی مثل آلودگی‌های محیطی هم امکان‌پذیر شود. بدین‌ترتیب احتمالا سنسورهای مصنوعی پیچیده‌تری نیز ساخته می‌شوند که بتوان با کمک گیاهان، برای مقاصد مختلف اخطارهای متفاوتی را دریافت کرد. در این صورت، کمک‌گرفتن از ساختارهای گیاهی برای شناسایی مواد مختلف می‌تواند جایگزین قابل‌اعتمادتری برای سنسورهای مصنوعی مستقل باشد. خصوصا در شرایطی که گیاهان زیادی در خیابان‌ها، پارک‌ها و آپارتمان‌ها در نزدیکی ما هستند.

ترجمه: دیجی‌کالا مگ

منبع نوشته:TheVerge

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*