شادی را به زندگی خود بازگردانید

یک روانشناس آمریکایی می‌گوید در طول ۳۰ سال کار به عنوان روانشناس و مشاور شاهد بوده است که بیشتر افراد مرتکب ۳ اشتباه بزرگ می‌شوند. این سه شیوه نادرست در زندگی باعث اندوه و دور شدن افراد از مسیر شادی در زندگی می‌شود.

 

«احساس خوشبختی و شادی، خواسته همه ماست. اما خیلی از ما نمی‌دانیم که چطور باید شادی و خوشبختی را به دست آوریم. ما به جای این که شادی را در درون خودمان پیدا کنیم، در دنیای بیرون جستجو می‌کنیم.

 

پیدا کردن خوشبختی و احساس شادی در زندگی کار سختی نیست اما بیشتر ما در مسیر اشتباهی آن را جستجو می‌کنیم.

 

دکتر جفری برنشتاین، یکی از روانشناسان آمریکایی، می‌گوید در طول ۳۰ سال کار به عنوان روانشناس و مشاور شاهد بوده است که بیشتر افراد مرتکب ۳ اشتباه بزرگ می‌شوند. این سه شیوه نادرست در زندگی باعث اندوه و دور شدن افراد از مسیر شادی در زندگی می‌شود.

 

۱) جستجوی خوشبختی در دنیای بیرون

برای شاد بودن باید به درون خودتان بنگرید. خوشبختی جایی آن بیرون و اطراف شما نیست، باید آن را درون خود جستجو کنید.

 

بیشتر افراد فکر می‌کنند که اگر یک چیزی را در دنیای اطراف خود به دست آورند، خوشبخت خواهند شد اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. خیلی ساده‌لوحانه است که فکر کنیم با ارتقای شغلی، ستایش دیگران یا چیز‌هایی مثل این‌ها خوشحال و خوشبخت می‌شویم. شاد بودن با چیز‌هایی از این دست زیاد دوام نمی‌آورد. این نگرش که ما با گرفتن یک نمره خوب یا کم کردن ۱۰ کیلو از وزن خود قرار است احساس خوشبختی کنیم اصلا با واقعیت‌ها جور درنمی‌آید. خیلی‌ها هستند که فکر می‌کنند با یک ازدواج خوب می‌توانند به خوشبخت‌ترین فرد روی زمین تبدیل شوند اما این فقط یک رویاست.

 

۲) مقایسه خودمان با دیگران

اگر همیشه خودتان را با بقیه مقایسه کنید به یک فرد ناامید تبدیل می‌شوید. همیشه افرادی هستند که در بعضی چیز‌ها از ما بهترند. قرار نیست که ما در هر چیزی از بقیه بهتر باشیم. بیشتر ورزشکارانی که رکورد‌های جهانی را می‌شکنند، اسم‌شان در تاریخ ثبت می‌شود اما حتی این ورزشکاران بزرگ می‌دانند که روزی فردی قوی‌تر می‌آید و رکورد آنها را دوباره می‌شکند. بنابراین بهتر است هیچ وقت خود را با بقیه مقایسه نکنید. وقتی مرتب خودتان را با یک همکار، دوست یا برادر و خواهر موفق‌تر مقایسه می‌کنید، باعث می‌شود احساس بی ارزشی و پوچی بکنید.

 

۳) شکرگزار نبودن

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که شکرگزار و قدردان بودن موجب احساس خوشبختی می‌شود. یک ضرب‌المثل قدیمی چینی می‌گوید که خوشبختی باعث شکرگزار بودن نمی‌شود، بلکه شکرگزار بودن باعث خوشبختی می‌شود. این شکرگزار و قدردان بودن است که باعث می‌شود ما احساسات مثبتی داشته باشیم و از تجربیات خود در زندگی لذت ببریم. حتی شکرگزار بودن باعث بهبود سلامت ما می‌شود، تحمل ما را زیاد می‌کند و روابط ما را با بقیه بهتر می‌کند.

هر قدر که شما بیشتر سعی کنید از داشته‌های خود لذت ببرید (به جای این که به نداشته‌های خود فکر کنید)، شادتر خواهید بود.

خیلی وقت‌ها ما به خودمان می‌گوییم من باید خوشبخت بشوم. بهتر است به جای این جمله به خودمان بگوییم من برای داشته‌های خودم شکرگزارم و برای داشتن این‌ها خوشحالم.»

منبع نوشته:ایسنا

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*