قبل از ۳۰ سالگی این کارها را انجام بدهید

۳۰ سالگی سن عجیبی است. بیشتر افراد از رسیدن به این سن اضطراب دارند. همه مدام از حس و حال خراب ۳۰ ساله شدن می گویند و حتی در روانشناسی نیز از آن به عنوان بحران ۳۰ سالگی یاد می شود. تغییر هر مقطع زمانی و سنی، وقتی دشوار است و به بحران تبدیل می شود که آمادگی لازم برای ورود به مرحله بعدی را نداشته باشید.

 

به همین خاطر اگر هنوز ۳۰ ساله نشده اید خود را برای مرحله بعدی کاملا آماده کنید. مثلا فعالیت های زیادی وجود دارند که تجربه آنها می تواند بسیار ارزشمند باشد و شما را برای مواجه شدن با چالش های پیش رو پخته تر کند. فرصت تجربه های ناب را از خود نگیرید و شجاعانه بدون هراس از سن و عدد از فرصت های خود بهره ببرید.

 

اگر ۳۰ سال را رد کرده اید باز هم دیر نشده است. سن واقعا یک عدد است و هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که روز به روز خود را قوی تر و آماده تر کنید و در زندگی رو به جلو پیش بروید. منظور از کسب تجربه های مختلف قبل از ۳۰ سالگی گوشزد کردن این نکته است که روزهای جوانی و عمر بسیار مغتنم و مهم هستند و نباید بی برنامه و بی هدف، آنها را از بین برد.

 

قبل از ۳۰ سالگی انرژی و زمان افراد بیشتر است و به همان اندازه مسئولیت های خیلی کمتری در زندگی دارند. به همین خاطر بهترین فرصت برای انجام کارهایی در اختیار خواهد بود که شاید با شلوغ تر شدن زندگی و اضافه شدن بر شمار مسئولیت ها امکان انجام آنها کاهش پیدا می کند. پس تا می توانید از سال های اوج جوانی خود استفاده کنید.

 

انرژی جوانی را با ماجراجویی، شادمانی و کمی جنون ترکیب کنید و با قوت به سمت ۳۰ سالگی پیش بروید. کارهای متنوعی وجود دارد که می توانید تا قبل از ۳۰ سالگی با فراغ بال دنبال کنید. نگذارید دوران قبل از ۳۰ سالگی به بطالت بگذرد. به بهانه نداشتن پول کافی، فرصت سفر کردن، دوست پیدا کردن، تفریح و… را از خود سلب نکنید. برنامه ریزی داشته باشید و از تک تک سال های قشنگ جوانی خود لذت ببرید.

 

۱- قبل از ۳۰ سالگی به دانشگاه بروید

تا قبل از ۳۰ سالگی بهترین فرصت برای تحصیل و رفتن به دانشگاه وجود دارد. در این دوران با حضور در دانشگاه و خواندن رشته ای مناسب که به آن علاقه دارید، تا حد زیادی به ساختن سال های بعدی زندگی تان کمک خواهید کرد. در دانشگاه ضمن یادگیری دانش و مهارت، دوستان خوبی پیدا می کنید.

 

شبکه ارتباطی شما با دیگران در زندگی گسترده تر خواهد شد و آینده شغلی خود را نیز مشخص خواهید کرد. در طول تحصیل از کارآموزی هم غافل نشوید. با کارآموزی کردن در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می توانید چشم انداز مناسب و دقیق تری نسبت به آینده خود داشته باشید.

 

۲- پس انداز کردن را بیاموزید

خیلی ولخرجی نکنید بهتر است در جوانی پس انداز کردن را یاد بگیرید اگر در کنار تحصیل یک کار ساده هم داشته باشید به شما در پس انداز کردن کمک می کند.

 

کارهای قبل از 30 سالگی,انجام کارها در جوانی

بهتر است در جوانی پس انداز کردن را یاد بگیرید

 

۳- اهداف بالاتر داشته باشید

شغل هایی را انتخاب کنید که آینده ی خوبی داشته باشد، سعی کنید هدف‌تان را بالا بگیرید تا پس از ۳۰ سالگی به این نتیجه نرسید که استعداد‌تان پای کارهای بی ‌خود هدر رفته است.

 

۴- علاقه های خود را دنبال کنید

برای رسیدن به علایق خود تلاش کنید، کارهایی که دوست دارید را تجربه کنید و نگذارید که حسرتی به دلتان بماند. مثلا اگر طرفدار یک گروه موسیقی هستید حتما در کنسرت های‌ آن شرکت کنید، اگر دوست دارید شبی را در طبیعت بگذرانید سریعا برنامه ای برای آن ترتیب بدهید و…. باور کنید نیمی از خواسته های ما با برنامه ریزی و پیگیری قابل دسترسی هستند پس با بهانه های واهی مختلف، امکان خوش گذراندن را از خود نگیرید.

 

۵- منظم بودن و برنامه ریزی را یاد بگیرید

خیلی از افراد تا قبل از ۳۰ سالگی بسیار بی هدف و بدون برنامه زندگی می کنند. در این سن و سال نمی دانند و حس نمی کنند که چقدر امکان رشد و پیشرفت برایشان وجود دارد و فکر می کنند تا ابد جوان باقی خواهند ماند.

 

برای دوری از شکست ها در آینده، باید منظم باشید و برنامه ریزی کنید. کسانی که از جوانی و سنین کم، شروع به برنامه ریزی و داشتن نظم در امور می کنند تا حد زیادی در آینده مثلا در روابط خانوادگی و کاری خود موفق می شوند.

 

۶- دوست صمیمی پیدا کنید

همه‌ی ما در زندگی دست کم به دو سه دوست صمیمی نیاز داریم. شاید یک دوست صمیمی هم بتواند به تنهایی دنیای مان را چنان تغییر دهد که از داشتن دوستان متعدد بی‌ نیاز شویم. این قبیل دوستی ها بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی پا می ‌گیرند و در بیشتر موارد تا پایان عمر ادامه می یابند.

 

۷- عادات بد را تا قبل از ۳۰ سالگی ترک کنید

انسان در جوانی از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است. وقتی جوان هستید راحت ‌تر می ‌توانید، عادت های بد خود را کنار بگذارید و رفتارهای خوب و مثبت در خود به وجود بیاورید. مثلا اگر سیگار می کشید حتما تا قبل از ۳۰ سالگی، آن را ترک کنید. اگر اضافه وزن دارید یا اهل ورزش نیستید، در خود عادت های جدید ایجاد کنید. شروع به ورزش کنید و تغذیه ای سالم داشته باشید. ایجاد عادات خوب کلید اصلی تغییر و تحول مثبت در زندگی است.

 

۸- یاد گرفتن زبان خارجی

منظور این است که لازم نیست به زبان خارجی مسلط باشید بلکه همین که آشنا باشید کافی است البته، اگر توانستید به زبان خارجی مسلط شوید و روان صحبت کنید که خیلی هم عالی است. اگر چه برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست، توصیه می شود یادگیری زبان‌ خارجی را در سنین جوانی آغاز کنید و به تعویق نیندازید.

 

۹- در جمع حضور داشته باشید

تا قبل از ۳۰ سالگی شبکه ارتباطی خود را گسترش بدهید. مثلا دوستان خوبی برای خود پیدا کنید و با افراد مختلفی در ارتباط باشید. معاشرت زیاد باعث می ‌شود، رفتارها و منش شما در زندگی بسیار پخته ‌تر بشود. فرصت حضور در جمع را برای خود فراهم کنید و سعی کنید با اظهار نظر در جمع یا بعضا سخنرانی کردن در محافلی مثل دانشگاه و… به میزان اعتماد به نفس خود بیافزایید. خجالت را کنار بگذارید و شخصیتی اجتماعی داشته باشید. این کار تا قبل از ۳۰ سالگی بسیار مهم است. هر چقدر اعتماد به نفس تان بیشتر باشد در آینده شغلی، خانوادگی و… نیز موفق ‌تر خواهید بود.

 

قبل از ۳۰ سالگی خجالت را کنار بگذارید و شخصیتی اجتماعی داشته باشید

 

۱۰- خیلی حرص آینده را نخورید

یکی از درس هایی که سنین بیست سالگی به آدم می دهد این است که آن لحظه‌ی جادویی که همیشه انتظار داشتید فرا برسد تا احساس کنید که به یک فرد بالغ و کامل تبدیل شده اید، هیچ وقت فرا نخواهد رسید.

فکر کردن به ۵ سال آینده هیچ فایده ای ندارد. آینده همیشه در حال تغییر است و هیچ وقت آن چیزی نمی شود که ما انتظارش را داشتیم. بنابراین بهترین کاری که می شود در قبال آن کرد این است که از فکر کردن بیش از حد به آن خودداری کنیم.

 

می خواهید برای سال های خیلی دور برنامه ریزی کنید؟ بی خیال! هر چقدر بیشتر در آینده غرق شوید بیشتر همین زمان حال که در آن زندگی می کنید را از دست می دهید.

هر آدم سالم دیگری هم برای خود و خانواده اش اهدافی را دنبال می کند اما اگر این هدفمندی منجر به وارد کردن استرس به خود شود، از سم سیانور نیز مهلک تر است. با زمان پیش بروید و زندگی تان را زهرمار نکنید.

منبع نوشته:بالاترین

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*