کک و مک و ۶ روش درمان آن

کک و مک برای بعضی افراد بسیار دردسر ساز است و ظاهر بعضی از افراد را دوست داشتنی می‌کند.

دلایل ایجاد کک و مک

یکی ازدلایل بروز کک ومک برروی پوست ویژگی های ارثی می باشد بنابراین مانند پدرومادر خود ویاهردوی آن ها روی پوست شما کک ومک ظاهر می شود . دلیل دوم اختلالاتی ماننداگزرو درما پیگمنتوسام XerodermaPigmentosum که باعث افزایش جذب اشعه های آفتاب وبرزو کک ومک صورت می شود.

مدت های طولانی درمعرض نور آفتاب بودن باعث بروز کک ومک مخصوصا در افرادی که دارای پوست های حساس هستند به دلیل اینکه ملنیوم موجود درپوست این افراد کم می باشد وباعث بروز کک ومک در پوست این افراد می شود. تنظیم نبودن هورمون های بدن باعث ایجاد کک ومک در افراد می شود دراین افراد هورمون استروژن باعث تحریک پیگمنت ها می شود و سلول هایی که باعث ایجاد رنگدانه درروی پوست می شوند درزمان قرارگرفتن درمعرض نور آفتاب فعال می شوند.

-embrace-your-fierce-freckles_900_1251866682

انواع درمان ها

این مقاله برای افرادی که تمایل دارند درمورد دلایل بروز کک و مک و درمان کک مک و روش های جلوگیری از آنها مطالبی رایادبگیرند نوشته شده است. برای بیشتر افراد کک ومک یک نشانه است که افراد متوجه میزان زمان حضور خود در معرض نورآفتاب بشوند .زمانیکه افراد درمعرض نور آفتاب قرار می گیرند پوست آن ها مقداری ملنیوم تولید می کند که به آن کک ومک گفته می شود. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.

استفاده از میکرودرمابریشن microdermabrasion

دراین روش از بخارهای کوچکی برروی پوست استفاده می کنند تا ضایعات خارجی پوست را از بین ببرند و برای روشن کردن کک مک های پوستی که یا به صورت طبیعی ویا بوسیله آفتاب بوجود آمده است استفاده می شود میکرو درمابریشن معمولا درچند جلسه انجام میشود.

استفاده از برطرف کننده های شیمیایی

ازبین برنده های شیمیایی برای از بین بردن لکه های ناحیه های بالا ی پوست برای ازبین بردن کک و مک بسیارمناسب می باشد وحتی ممکن است این کک و مک ها را روشن ترکند برطرف کننده ها ی شیمیایی معمولا بر روی پوست صورت انجام می شود اما می توان آن را برای پوست دست و بازو هم استفاده کرد.

برطرف کننده سطحی

دراین نوع برطرف کننده ازاسید هیدروکسی بتا والفا برای ازبین بردن لکه بالایی پوست استفاده میشود

برطرف کننده های متوسط

این نوع برطرف کننده شامل تری کلورواسید می باشد که به لایه های عمیق تر پوستی نفوذ می کند وباعث از بین بردن کک و مک ها می شود برطرف کننده ها ی عمیق که دارای موادتری کلورواسید با میزان کیفیت بسیار بالایی هستند وبرای ازبین بردن لایه های بیشتری از پوست استفاده می شود.

بعداز استفاد ه ازاین محلول های شیمیایی ،پوست شما بعداز ۲ یا ۳ روز بهبود میابد و زمانیکه این مواد بر روی پوست شما حساسیت ایجاد کردند استفاده از آن ها پیشنهاد نمی شود.

درمان کک و مک بوسیله لیزر

نکته مهمی که دررابطه با درمان کک و مک با لیزروجود دارد این است که درمان با لیزر یکی ازبهترین روش ها برای از بین بردن کک و مک می باشد ودرمان با لیزرمعمولا رضایت بخش وموفقیت آمیز بوده است. لیزر با سوزاندن رگ های خونی زیر کک ومک ها باعث کاهش وازبین بردن آن ها می شود.این جراحی جراحت های طولانی مدت را درپی نخواهد داشت اما بعدازانجام لیزر پوست شما دچار قرمزی ،تورم وسوختگی موقت می شود.

درمان لیزربرای رفع کک و مک معمولا هرجلسه بین ۳تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه انجام می شود. قبل ازانجام لیزر پوست بوسیله اسپری خنک کننده خنک می شود تا درحین لیزر باعث ایجاد درد والتهاب در پوست نشود. لیزر یک استاندارد طلائی برای ازبین بردن کک ومک می باشد.

روش از بین بردن کک مک با لیزر

قبل از انجام دادن لیزر متخصص پوست باید تشخیص دهد که کک و مک های پوستی شما به دلیل سرطان پوست نباشد.لکه های غیرمعمول در روی پوست نشان دهنده اختلال بسیار جدی مانند ابتلابه سرطان پوست می باشد که بسیاربه ندرت اتفاق می افتد قبل از هرگونه انجام لیزر باید متخصص پوست تشخیص درست بدهد زمانیکه متخصص تشخیص داد که این لکه ها علت خاصی ندارد وکک مک می باشد انجام لیزر آغازمی شود.

لیزرهای کیوسوئیچ Q-Switched با ۵۳۲ nm:و ان دی آن به صورت Nd:YAG ویالیزرکیوسوئیچ رابی Ruby درروی سطح پوست حرکت داده میشود وپیگمانته های ملنیوم که باعث ایجاد کک ومک برروی پوست می شوند با نورلیزرازبین می برند . لیزرهایی که دارای نورهای سبزرنگ هستند برای ازبین بردن لکه های قهوه ای روی پوست وکک و مک بسیار موثرهستند.دلیل اینکه نورسبز برای ازبین بردن کک و مک موثرترمی باشد این است که پیگمنت های ملنیوم دارای قابلیت جذب طول موج های کوتا ه می باشد و طول موج نورهای فرابنفش کوتاه تر ازنورهای قابل مشاهده ورنگی می باشد.

نورهای فرابنفش دارای طول موجهای کوتاه میباشد درحالیکه نورهای آبی ،سبز،زرد،نارنجی ، قرمزونورهای مادون قرمز دارای طول موج بلندتری میباشد.نورهایی که طول موج های کوتاه تری دارند قوی ترمیباشند وبرای ازبین بردن ملنیوم موثرتر است پس باید برای ازبین بردن کک مک ازلیزرهایی بانورهای سبز استفاده شود.

خیلی به ندرت افراد از انجام لیزر ناراضی هستند. بیشتر افراد از ایجاد ناراحتی و رنج هنگام انجام لیزر شکایت میکنند. بااستفاده از کرم های ضدسوزش قبل از عمل از ایجاد سوزش در پوست جلوگیری میشود.دردناشی ازانجام این عمل درافراد مختلف متفاوت میباشد وتجربه نشان داده است که آقایان درمقابل درد کم تحمل تر ازخانمهامیباشند اما به ندرت افراد از درد درحین انجام لیزر شکایت دارند.

عوارض لیزر

یکی از مشکلاتی که ممکن است بعدازعمل برروی پوست ایجاد شودتعداد کمی بریدگی وکبودی روی پوست میباشدکه تا یک تادوهفته برروی پوست باقی میماند.

درمان گیاهی کک و مک

استفاده از آب لیمو

آب لیمو یکی از موادطبیعی می باشد که با استفاد ه از آن کک و مک های پوست بی رنگ و ناپدید می شود این ماده بیشتر برای کک و مک های که به صورت طبیعی ایجادشده اند مفید می باشد و کک و مک هایی که بر اثر آفتاب سوختگی ایجاد شده اند به وسیله این روش از بین نمی روند. روش بسیارخوبی برای ازبین بردن کک و مک های بسیار تیره ای که چهره شما را نامطلوب کرده است می باشد.

مقداری لیموی تازه خریداری کنید وآب آن ها را درون کاسه ای بریزید همچنین می توانید از آب لیمویی که قبلا آماده شده استفاده کنید.یک پارچه کتانی را درون آب لیمو قرار دهید و روی قست هایی ازصورت که کک و مک ایجاد شده بمالید واجازه بدهید که آب لیمو برای ۱۰ دقیقه روی پوست شما بماند وسپس بوسیله آب سرد صورت خود رابشویید.

هر روز با استفاده از آب لیمو بر روی کک و مک ها می توانید آن ها را کم رنگ تر کنید و از بین ببرید.

استفاده از ماسک شیر

روش دیگر از بین بردن کک و مک ها استفاده از شیر بر روی پوست می باشد پوست خود را به شیر آغشته کنید و اجازه دهید که برای چند دقیقه روی پوست شما باقی بماند.لاکتیک اسید موجود در شیر باعث پاکسازی لایه های بالایی پوست شما می شود و کک و مک های موجود در پوست را روشن ترمی کند.این روش برای ازبین بردن کک و مک هایی که به طور طبیعی ایجاد شده اند موثرتراست نسبت به ازبین بردن لکه هایی که براثر آفتاب سوختگی به وجود آمده اند.

درحدود ۴/۱ محلول کرم ترش آماده کنید ودر ناحیه ای ازصورت که کک مک دارد اضافه کنیدواجازه دهید که این کرم به مدت ۱۰ دقیقه برروی پوست شما باقی بماند وسپس پوست خود ر ابا آب سرد بشویید وخشک کنید.

صورت خود را با شیر بشویید یک کاسه را پر از شیرکنید و برروی پوست خود بمالید واجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه برروی پوست شما باقی بماندوسپس پوست خود را با آب سرد بشویید وآن راخشک کنید.

استفاده ازماسک میوه

میوه ها را آماده کنید و آن ها را باهم مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید این ماسک باعث ازبین بردن لکه های سطوح بالای پوست می شود و کک و مک ها راروشن تر و بیرنگ می کند با قراردادن قطعه های میوه بر روی پوست می توانید باعث ازبین رفتن لکه ها برروی پوست خود بشوید.

توت فرنگی وکیوی را درداخل یک کاسه باهم مخلوط کنید و بر روی پوست خود مخصوصا جاهایی که دارای کک و مک می باشد بمالید واجازه دهید تا این ماسک کاملاخشک شود حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا این ماسک بر روی پوست شما باقی بماند وخشک شود سپس این میوه ها را از روی پوست خود پاک کنید و پوست خود را با آب سردبشویید.

می توانید به جای مخلوط بالا ازمخلوط میوه های خیار و زردآلو استفاده کنید.

ازکرم های روشن کننده پوست استفاده کنید.شما می توانید این کرم ها را با موادهای مختلف که مناسب برای ازبین بردن کک و مک ها می باشد را از داروخانه ها ومراکز زیبایی تهیه کنید و برای پوست خود استفاده کنید.کرم های روشن کننده برای کک و مک های طبیعی و کک و مک های ناشی از آفتاب سوختگی موثر می باشد و برای اینکه نتیجه بهتری دریافت کنیداین کرم ها را هر روز استفاده کنید.

کرم هایی که دارای عصاره گیاه شیرین بیان هستند دارای ویژگی هایی برای روشن کردن پوست می باشند

درخت صبر یاعود یکی دیگر ازموادی میباشد که برای روشن کردن پوست استفاده می شود این گیاه می تواند پوست را بدون هیچ گونه آسیبی روشن ترکند.

خیلی از کرم ها شامل موادشیمیایی مانند هایدروکواینن وآکسی بنزون برای روشن کردن پوست مفیدمی باشد این کرم ها می تواند باعث روشن شدن پوست شود اما باعث ایجاد آسیب بر روی پوست هم می شود. از اثرات جانبی که این کرم می تواند برای شما داشته باشد آگاهی پیدا کنید و قبل از اینکه تصمیم گرفتیداز این کرم استفاده کنیدآن را روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید .

جلوگیری از کک و مک

اگر پوست شما برای ابتلا به کک ومک مستعد می باشد دراین مقاله پیشنهادهایی به شما داده می شود که بتوانید از بروز وپیشرفت این کک مک ها برروی پوست خود جلوگیری کنید.

ازکرم های ضد آفتاب مرغوب با اس پی اف وکیفیت بالا زمانیکه به بیرون ازخانه می رویداستفاده کنید .

استفاده از کلاه های نقاب دار هنگامی که درمعرض نور آفتاب قرارمی گیرید. این کلاه ها باعث ایجاد سایه در روی صورت شما می شود و از آفتاب خوردن مستقیم به پوست شما جلوگیری می کند.

برای جلوگیری از ایجاد کک و مک سعی کنید از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر ازخانه بیرون نروید بین این ساعات ، اشعه خورشید بسیار قوی می باشد وباعث ایجاد سوختگی در روی پوست شما می شود.

بهنگام رفتن به شنا در محیط ها ی سرباز که آفتاب به طورمستقیم بربدن شما می تابد از لوسین های ضد آفتاب درروی پوست خود استفاده کنید واستعمال آن راهردوساعت یکبارتمدید کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*