پی ام اس یا سندروم پیش از قاعدگی چیست؟

سندرم پیش از قاعدگی را جدی بگیرید

سندرم پیش از قاعدگی یا «پی ام اس» شایعترین بیماری زنان بوده و علت بروز آن هنوز نامشخص است اما اغلب پزشكان به هم خوردن تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون را محتمل ترین علت این بیماری می دانند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پزشكان می گویند سندرم پیش از قاعدگی بیماری هزار چهره است چون تاكنون بیش از ۱۵۰ نشانه را به این بیماری منسوب كرده اند. علایم این بیماری در زنان متفاوت است و همین امر امكان تشخیص را دشوار می كند.

متخصصان زنان می گویند ۱۰ تا ۲۰ روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون هایی نظیر پروژسترون و استروژن سریعا تغییر می كند و باعث بروز علائمی نظیر پف كردگی، افت خلق، حساسیت بافت سینه و احساس خستگی در بعضی از زنان می شود.

تقریبا ۹۰ درصد از زنان این علائم را قبل از شروع قاعدگی تجربه می كنند و در كمتر از ۲۰ درصد از زنان این علائم شدیدتر است و عملكرد و روابط آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

انجام تمرینات ورزشی منظم، نوشیدن مقدار كافی آب، تغذیه مناسب هر چند ساعت یكبار و اجتناب از مصرف الكل و كافئین می تواند كمك موثری در این زمینه باشد.

اگر شما جزو هر كدام از این دو دسته هستید باید تا آنجا كه ممكن است برای حفظ سلامت عمومی بدن خود تلاش كنید مثلا انجام تمرینات ورزشی منظم، نوشیدن مقدار كافی آب، تغذیه مناسب هر چند ساعت یكبار و اجتناب از مصرف الكل و كافئین می تواند كمك موثری در این زمینه باشد. برای رفع اختلالات خلقی نیز در بعضی از موارد، استفاده از مكمل كلسیم می تواند موثر باشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، تحقیقات نشان داده است که مصرف بالای ویتامین د و كلسیم باعث عدم بروز علائم سندرم قبل از قاعدگی می شود. زنانی هم كه در چهار وعده غذای روزانه از شیر كم چربی، فرآورده های لبنی و آب پرتغال خالص تغذیه می كنند كمتر این علائم را تجربه خواهند كرد.

بعضی محققان معتقدند كه كمبود كلسیم و ویتامین د باعث بروز این سندرم می شود.

در اغلب موارد، زنانی كه علائم این سندرم را با شدت بیشتری تجربه می كنند، معتقد هستند كه بعد از مصرف قرص های ضد بارداری تسكین می یابند. مصرف كم قرص های ضد افسردگی نیز می تواند جهت رفع افت خلق موثر باشد.

این سندرم چنانچه نادیده گرفته شده و درمان نشود می تواند عوارض و پیامدهای نامطلوبی بر روی روابط اجتماعی، شغلی، خانوادگی و عاطفی زنان داشته باشد و سلامت جسم و روان آنها را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع نوشته:وبلاگ روانشناسی زنان

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*