حذف ناباورانه کیانوش رستمی در آمریکا

CpszH12WAAAtwTI

رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۷ در آناهیم آمریکا برای ایران آغاز شد و دسته ۸۵ کیلوگرم اولین نمایندگان ایران به روی تخته رفتند. علی میری و کیانوش رستمی اولین وزنه برداران ایرانی هستند که استیج را تجربه می کنند و بامداد دوشنبه شب امیدوار کننده ای برای ایران محسوب می شود.

در ابتدا ورزشکاران این دسته معرفی شدند که تعداد ایرانی های سالن در همین دقایق مشخص شد. ورزشکاران سایر کشورها وقتی معرفی می شدند عکس العمل چندانی در سالن دیده نمی شد؛ اما زمانیکه گوینده سالن نام علی میری و کیانوش رستمی را صدا کرد تشویق ایرانی ها سالن را تحت تاثیر قرار داد. ایران ایران در کل سالن پیچیده بود و همین روند تا پایان رقابت امشب ادامه داشت.

علی میری اولین نماینده ایران بود که به روی تخته رفت. او در بازی های داخل سالن باکو موفق به مهار وزنه ۱۶۰ کیلوگرمی شده بود. او در اولین حرکت خود درخواست وزنه ۱۵۵ کیلوگرمی را داد؛ اما نتوانست آن را بالای سر ببرد. او در حرکت دوم هم ناکام بود تا اضطراب مهمی ایجاد شود، چرا که در صورت عدم موفقیت در یک ضرب باید قید مدال را می زد: اما علی میری موفق شد در حرکت سوم یک ضرب وزنه ۱۵۵ کیلوگرمی را مهار کند و برای ادامه مسابقه همچنان امیدوار باشد.

رقابت کیانوش رستمی و پرز مندز شیلیایی از همان اولین حرکات یک ضرب آغاز شد. کیانوش در اولین حرکت خود وزنه ۱۷۰ کیلویی را مهار کرد؛ اما فورا مندز یک کیلوگرم بالاتر از او را بالای سر برد. رستمی در دومین حرکت خود موفق نشد وزنه ۱۷۴ کیلویی را مهار کند تا کار برای او سخت شود. کیانوش فورا در حرکت بعدی ۱۷۴ کیلوگرم را به نام خود ثبت کرد؛ اما مندز ۱۷۵ کیلویی را بالای سر برد تا کیانوش در پایان حرکت یک ضرب دسته ۸۵ کیلوگرم به عنوان دومی این حرکت دست پیدا کند.

 

در شبی که انتظار می رفت قهرمان المپیک اولین طلای ایران را به دست بیاورد اشتباهات مربیان کیانوش در انتخاب وزنه و یاری ندادن زانوی او تلخ ترین اتفاق ممکن را رقم زد.

 

علی میری در حرکت دو ضرب کار خود را با وزنه ۱۹۳ کیلوگرمی آغاز کرد. او توانست بر خلاف حرکات دسته یک ضرب شروعی عالی و مسلط در دو ضرب داشته باشد و به راحتی اولین حرکت خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. او در حرکت بعدی خود وزنه ۲۰۱ کیلوگرمی را انتخاب کرد؛ اما میری نتوانست این وزنه را در حرکات دوم و سوم خود بالای سر ببرد تا همان رکورد ۱۹۳ کیلوگرم در دوضرب را به نام خود ثبت کند. به این ترتیب میری با عملکرد ۳۴۸ کیلوگرم در مجموع به کار خود در این رقابت ها خاتمه داد.

اما اتفاق تلخ جایی رخ داد که کیانوش رستمی برای انجام حرکت دو ضرب به روی تخته آمد. مصدومیت زانو کار خود را کرد. کیانوش در اولین حرکت خود وزنه ۲۱۲ کیلوگرمی را درخواست داد در حالیکه مندز پرز قبلا از ۲۰۳ کیلوگرم را بالای سر برده بود. کیانوش ۲۱۲ را ۲ با در نیمه های راه به زمین انداخت تا نگرانی ها چند برابر شود. رستمی با توجه به درخواست ۲۱۴ کیلوگرمی مندز درخواست یک کیلوگرم وزنه بالاتر را داد تا هم مندز از بالا بردن وزنه خود ناکام بماند و هم کیانوش. به این ترتیب کیانوش رستمی قهرمان المپیک ریو از ثبت رکورد در دوضرب باز ماند تا امید اصلی ایران در شب اول بدون مدال بماند.

در نهایت مندز پرز شیلیایی به مهار ۱۷۵ کیلوگرم در یک ضرب، ۲۰۳ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۷۸ کیلوگرم به مدال طلای جهان در دسته ۸۵ کیلوگرم دست پیدا کرد. زاریکز لهستانی با بالابردن وزنه ۱۶۲ کیلوگرم در یک ضرب، ۱۹۷ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۵۹ کیلوگرم به عنوان دومی و پیزولاتو ایتالیایی با مهار وزنه ۱۶۲ کیلوگرم در یک ضرب، ۱۹۶ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۵۸ کیلوگرم به عنوان سوم جهان در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۷ و در دسته ۸۵ کیلوگرم رسیدند.
با توجه به مصدومیت کیانوش و غیبت ۱۰ کشور صاحب نام جهان رکوردهای قهرمانی بسیار ضعیف و دور از انتظار بودند و رقابت در وزن ۸۵ کیلوگرم را می توان یکی از سطح پایین ترین رقابت های ادوار رقابت های جهانی نام گذاری کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*